A local bank reviewed its credit card policy with the intention of recalling som
ID: 3050661 • Letter: A
Question
A local bank reviewed its credit card policy with the intention of recalling some of its credit cards. In the past approximately 3% of cardholders defaulted, leaving the bank unable to collect the outstanding balance. Hence, management established a prior probability of .03 that any particular cardholder will default. The bank also found that the probability of missing a monthly payment is .10 for customers who do not default. Of course, the probability of missing a monthly payment for those who default is 1.
Given that a customer missed one or more monthly payments, compute the posterior probability that the customer will default (to 2 decimals).
Explanation / Answer
P(default) = 0.03
P(not default) = 1 - 0.03 = 0.97
P(missing one month payment | not default) = 0.1
P(missing one month payment | default) = 1
P(missing one month payment) = P(missing one month payment | default) * P(default) + P(missing one month payment | not default) * P(not default)
= 1 * 0.03 + 0.1 * 0.97
= 0.127
P(default | missing one month payment) = P(missing one month payment | default) * P(default) / P(missing one month payment)
= 1 * 0.03 / 0.127
= 0.24
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.