Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

According to a recent study, 1 in every 4 women has been a victim of domestic ab

ID: 3049783 • Letter: A

Question

According to a recent study, 1 in every 4 women has been a victim of domestic abuse. This probability was obtained from a survey of 1,000 adult women. Suppose we randomly sample 25 women and find that 6 have been abused. Complete parts a through c below a. What is the probability of observing 6 or more abused women in a sample of 25 if the proportion p of women who are victims of domestic abuse is really p=-? The probability of observing 6 or more abused women in a sample of 25 is 0.6217 4 (Round to four decimal places as needed.) b. Many experts on domestic violence believe that the proportion of women who are domestically abused is closer to p=0.10. Calculate the probability of observing 6 or more abused women in a sample of 25 if p = 0.10. The probability of observing 6 or more abused women in a sample of 25 is Round to four decimal places as needed.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer. Clear All Check Answer remaining

Explanation / Answer

P(abused=6 or more ) can be found from Binomial distribution as N=25, X=6,p=0.25

P(x>=6)=1-P(x<=5)=1-0.37827851164=0.6217

b)P(x>=6) when p=0.10 is 0.03339994461 or 0.0334

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote