A real estate broker is interested in identifying the factors that determine the
ID: 3049697 • Letter: A
Question
A real estate broker is interested in identifying the factors that determine the price of a house. She wants to run the following regression: Y = 1 + 2X2 + 3X3 + 4X4 + u where Y = price of the house in $1,000s, X2 = number of bedrooms, X3 = square footage of living space, and X4 = number of miles from the beach. Taking a sample of 30 houses, the broker runs a multiple regression and gets the following results: = 123.2 + 4.59x2 + 0.125x3 - 6.04x4, sb1 = 103.2, sb2 = 2.13, sb3 = 0.062, sb4 = 4.17, R2 = 0.47, and 2 = 0.45 (adjusted). What is the approximate p-value associated with the hypothesis test for the significance of 3?
Explanation / Answer
n = 30
k = 3
df= n-k-1 = 30 -3-1 = 26
TS = b3^/ se(b3^) = 0.125/0.062 = 2.016129
p-value = 2 P(T > 2.016129)
= =T.DIST.2T(2.016129,26)
= 0.054228
Please rate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.