: Unit 6 AS: Hypothesis Testing: One Population & twa Population Assignment Scor
ID: 3049657 • Letter: #
Question
: Unit 6 AS: Hypothesis Testing: One Population & twa Population Assignment Score: 0c Save Submit Assignment for Gradin 4 Question 10 of Exercise 10.0S Algorlthale eBook The averaçe expenditure on Valentine's Day was expected to be $100.89 (USA Today, February 13, 2006). Do male and female consumers differ in the amounts they spend? The average expenditure In a sample survey of 42 male consumers was $140, and the average expenditure in a sample survey of 36 female consumers was $69. Based on past surveys, the standard deviation for male consumers is assumed to be $30, and the standard deviation for female consumers is assumed to be $16. The z value is 2.576 Round your answers to 2 decimal places. a. What is the point estimate of the difference between the population mean expenditure for males and the population mean expenditure for females? b. At 99% confidence, what is the margin of error? c. Develop a 99% confidence interval for the dfference between the two population means. or GradingExplanation / Answer
sol:
X1barM=140
X2barF=69
sample size for males=n1=42
sample size for females=n2=36
s1 for males=30
s2 for females=16
z=2.576
SolutionA:
point estimate=sample mean for males-sample mean for females
=140-69
=71
ANSWER:71
SolutioNB:
margin of error
=2.576*sqrt(s1^2/n1+s2^2/n2)
=2.576sqrt(30*30/42+16*16/36)
=2.576sqrt(900/42+256/36)
=13.76
Margin of error=13.76
Solutionc:
99% confidence interval for difference in means
point estimate-margin of error,point estimate+margin of error
71-13.76,71+13.76
57.24,84.76
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.