There is a 0.9988 probability that a randomly selected 31-year-old male lives th
ID: 3049336 • Letter: T
Question
There is a 0.9988 probability that a randomly selected 31-year-old male lives through the year. A life insurance company charges $193 for insuring that the male will live through the year. If the male does not survive the year, the policy pays out $100,000 as a death benefit. Complete parts (a) through (c) below
a) From the perspective of the 31-year old male, what are the monetary values corresponding to the two events of survivng the year and not survivng?
The value corresponding to survivng the year is $
The value corresponding to not survivng the year is $
b) if the 31 year old male purchases the policyt, what is his expected value?
The expected value is $
c) Can the insurance company expect to make a profut from many such policies? Why?
Yes/no because the insurance company expects to make an average profit of $ on every 31 year old male it insures for 1 year.
Explanation / Answer
a. From the perspective of the 31 yr old male:
Value of surviving the year = -193 $
Value of not surviving the year = 100000 $
b. Expected value = P(Survival) * (-193) + P(Death) * 100000
= 0.9988 * (-193) + (1-0.9988)*100000
= -72.7684
c. Yes. The insurance company expects to make a profit on such policies.
Because average expected profit per policy is positive, and is equal to:
Average profit per policy = $ 72.7684
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.