Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a certain drug is used to treat asthma in a clinical trial of the drug 23 of 296

ID: 3049270 • Letter: A

Question

a certain drug is used to treat asthma in a clinical trial of the drug 23 of 296 treated subjects experience headaches based on the data from the manufactur. the accompanying calculator display shows results from a test of the claim that is less than 9% of treated subjects experience headaches. using normal distribution as an approximation to binomial distribution and assume a 0.05 significance level.

A. is the test two tailed, left tailed, or right tailed.

A. two tailed test

b. right tailed test

c. left tailed

what is the test statistic?

z=
round to two decimal places as needed.

what is the P value

p value=
round to four decimal places as needed

what is the null hypothesis and what do you conclude about it?

reject the null hypothesis because the P value is greater than the significance level a

fail to reject the null hypothesis because the P value is greater than significance level

reject null hypothesis because the P value is less than the equal the significance

fail the null hypothesis because the P value is less than or equal to the significance

what is the final conclusion

there's not sufficient evidence to warrant rejection of the claim that less than 9% of tree of subjects experience

there is not sufficient evidence to support the claim that 9% treated experience headaches

there is sufficient evidence to Warrant rejection of the claim less than 9% of subjects experience headaches

there is sufficient evidence to support the claim that less than 9% of tree of subjects experience headaches

Explanation / Answer

Null hypothesis:

H0: p=9%=0.09

Alternative Hypothesis:

H1:p<0.09

its a left tail z test for porportion

alpha=0.05

Z=p^-p/sqrt(p(1-p)/n)

Where p^=sample proportion

p=population proportion

n=sample size

p^=23/296= 0.0777027

Z= 0.0777027-0.09/sqrt(0.09(1-0.09/296))

z=-0.739

Z=-0.74(2 decimals)

p value=0.22965

p=0.2297(4 decimals)

p>0.05

fail to reject null hypothesis.

Accept Null hypothesis

fail to reject the null hypothesis because the P value is greater than significance level

what is the final conclusion

there's not sufficient evidence to warrant rejection of the claim that less than 9% of tree of subjects experience

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote