An institute reported that 6464% of its members indicate that lack of ethical cu
ID: 3049109 • Letter: A
Question
An institute reported that 6464% of its members indicate that lack of ethical culture within financial firms has contributed most to the lack of trust in the financial industry. Suppose that you select a sample of 100 institute members. Complete parts (a) through (d) below. a. What is the probability that the sample percentage indicating that lack of ethical culture within financial firms has contributed the most to the lack of trust in the financial industry will be between 5555% and 7171%? nothing (Type an integer or decimal rounded to four decimal places as needed.) b. The probability is 8080% that the sample percentage will be contained within what symmetrical limits of the population percentage? The probability is 8080% that the sample percentage will be contained above nothing% and below nothing%. (Type integers or decimals rounded to one decimal place as needed.) c. The probability is 9191% that the sample percentage will be contained within what symmetrical limits of the population percentage? The probability is 9191% that the sample percentage will be contained above nothing% and below nothing%. (Type integers or decimals rounded to one decimal place as needed.) d. Suppose you selected a sample of 400 institute members. How does this change your answers in (a) through (c)? A. An increase in sample size increases the standard error, causing the value of the answer to part (a) to increase and the ranges in parts (b) and (c) to widen. B. An increase in sample size increases the standard error, causing the value of the answer to part (a) to decrease and the ranges in parts (b) and (c) to widen. C. An increase in sample size decreases the standard error, causing the value of the answer to part (a) to decrease and the ranges in parts (b) and (c) to narrow. D. An increase in sample size decreases the standard error, causing the value of the answer to part (a) to increase and the ranges in parts (b) and (c) to narrow. Click to select your answer(s) and then click Check Answer.
Explanation / Answer
a) p = 0.64
Z = (p^ - 0.64)/(sqrt(0.64*0.36/100))
= (p^ - 0.64)/0.048
P(0.55 < p^< 0.71)
=P ( 1.88<Z<1.46 )=0.8978
b)
P( - z< Z<z) = 0.80
z = 1.282
hence
below = 0.64 - 1.282 * 0.048 =0.578464
upper = 0.64 + 1.282 * 0.048 =0.701536
c)
91 %
z = 1.696
lower = 0.64 - 1.696 * 0.048 = 0.558592
upper = 0.64 + 1.696* 0.048 = 0.721408
d)
C. An increase in sample size decreases the standard error, causing the value of the answer to part (a) to decrease and the ranges in parts (b) and (c) to narrow
is correct
Please rate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.