Questions 17-19 are related to the following A recent article in a business jour
ID: 3047770 • Letter: Q
Question
Questions 17-19 are related to the following
A recent article in a business journal reported that the mean annual salary for graduates from 30 top MBA programs 10 years after graduation is = $254,000. Assume the standard deviation is = $50,000.
17 What is the probability that a random sample of n = 40 graduates will provide a sample mean within $10,000 of the population mean.
a 0.8530
b 0.8198
c 0.7924
d 0.7698
18 What is the middle interval that captures 95% of the mean salaries from samples of size 40 graduates.
a $233,603 $274,397
b $238,505 $269,495
c $241,035 $266,965
d $243,881 $264,119
Explanation / Answer
(17) z = (-10000/50000) * 40 = -1.265 and z = (10000/50000) * 40 = 1.265
P(244000 < x-bar < 264000) = P(-1.265 < z < 1.265) = 0.7941
Option c
(18) x = 254000 - 1.96 * (50000/40) = 238505 and x = 254000 + 1.96 * (50000/40) = 269495
Option b
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.