Threads assessment/showtest.php?action skip&to; 6 Assignment (Chapter 2) Due in
ID: 3047515 • Letter: T
Question
Threads assessment/showtest.php?action skip&to; 6 Assignment (Chapter 2) Due in 8 hours, 17 minutes. Due Tue 02/20/2018 11:59 pm 2.20 Assortative mating: Assortative mating is a nonrandom mating pattern where individuals with simailar genotypes and/or phenotypes mate with one another more frequently than what would be expected under a random mating pattern Researchers studying this topic collected data on eye colors of 216 Scandinavian men and their female partners. The table below summarizes the results (rows represent male eye color while columns represent female eye color), For simplicity, we only include heterosexual relationships in this exercise. (please round any numerical answers to 4 decimal places) Blue Brown Green Total Blue 49 Brown 16 26 Green 13 Total 7845 119 52 25 45 10 58 80 216 a) What is the probability that a randomly chosen male respondent or his partner has blue eyes? b) What is the probability that a randomly chosen male respondent with blue eyes has a partner with c) What is the probability that a randomly chosen male respondent with brown eyes has a partner with blue oyes? d) What is the probability of a randomly chosen male respondent with groen eyes having a partner with blue eyes? c) Does it appear that the eye colors of male respondents and their partners are independent? Explain blue eyes? No, it is much more likely for a male with blue eyes to have a blue-yed purtmer tha it is for a male with any other cye color Yes, people don't choose spouses based on eye color Points possible: 5 This is attempt 1 of 3 Message instructor about this questionExplanation / Answer
Note that rows represent men and columns represent female
cell against row blue and column blue having value 49 represents out of 216 partners 49 of them (both) have blue eyes
a) Here we are considering only male
Total males with blue eyes = 119 (row 1)
total number of males = 216
Thus, P(randomly selected male has blue eyes) = 119/216 = 0.5509
b)P(partner blue/male blue)
here, total number of male with blue eyes = 119
out of those count of males for which females also have blue eyes = 49
Thus, required probability = 49/119 = 0.4118
c)P(partner blue/male brown)
Total number of males having brown eyes = 52
Out of those count of males for which females have blue eyes = 16
Thus, required probability = 16/52 = 0.3077
d)P(partner blue/male green)
Total number of males having green eyes = 45
Out of those count of males for which females have blue eyes = 13
Thus, required probability = 13/45 = 0.3077
= 0.2889
e)For two variables to be independent P(x y) = P(x) * P(y), for all values of X and Y.
P(male blue) = 119/216
P(female blue) = 78/216
Thus, P(male blue)*P(female blue) = 119/216 * 78/216
= 0.1989 -- 1)
P(male and female blue) = 49/216 = 0.2268 -- 2)
as 1) and 2) are not equal,
variables are not independent
Thus, option 2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.