Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Homework #02 Spring 2018 Math 3023 Prairie View A & M University (a) At a raffle

ID: 3047368 • Letter: H

Question

Homework #02 Spring 2018 Math 3023 Prairie View A & M University (a) At a raffle, 1000 tickets are sold at $2 each for four prices S500, $250, $150 suppose you buy one ticket. Assuming the random variable X represents the wind $75 galn (Amount won-cost of the ticket): Construct the probability mass function for the random variable X in tabul (2). Findings of a research states that the probability of an individual who is left-handed is o.20 Consider a class of 20 students. (a). What is the probability that exactly 5 students in the class are left-handed? (b). What is the probability that at most 3 students in the class are left-handed?

Explanation / Answer

Question 1

Ticket Price = $ 2

Here,

Pr(winning $ 500) = Pr(winning $ 250) = Pr(winning $ 150) = Pr(winning $ 75) = 1/1000

Pr(winning nothing) = (1000 - 4 * 1)/1000 = 996/1000 = 249/250

Here X can have 5 values which are (including cost of tickets) $ 498, $ 248, $ 148, $ 73 & $ (-2) .

f(x) = 1/1000 ; x = $ 498

= 1/1000 ; x= $ 248

= 1/1000 ; x = $ 148

= 1/1000 ; x = $ 73

= 249/250 ; x = -$ 2

QUestion 2

Pr(Left Handed ) = 0.20
number of students = 20

(A) If X is the number of left handed students in the class.

Pr(X = 5) = 20C5 * (0.20)5 * (0.80)15 = 0.1746

(B) Pr(X < = 3) = BIN(X < = 3; 20 ; 0.2) = 0.4114

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote