The extract of a plant native to Taiwan has been tested as a possible treatment
ID: 3046667 • Letter: T
Question
The extract of a plant native to Taiwan has been tested as a possible treatment for Leukemia. One of the chemical compounds produced from the plant was analyzed for a particular collagen. The collagen amount was found to be normally distributed with a mean of 63 and standard deviation of 10 grams per mililiter.
a) What is the probability that the amount of collagen is greater than 61 grams per mililiter?
b) What is the probability that the amount of collagen is less than 86 grams per mililiter?
c) What percentage of compounds formed from the extract of this plant fall within 1 standard deviations of the mean?
Explanation / Answer
mean = 63 , s = 10
a) P( x > 61)
z = ( x - mean) / s
= ( 61 - 63) / 10
= -0.2
we need to find P(z > -0.2)
P (x > 61) = P(z > -0.2) = 0.5793
b) 68 of
P( x < 86)
z = ( x - mean) / s
= ( 86 - 63) / 10
= 2.3
we need to find P(z < 2.3)
P (x < 86) = P(z < 2.3) = 0.9893
c)
In order to find the extract of the plant that fall within 1 s.d. of the mean, we need to find the z-value respective to 1 s.d. i.e. +/-1
Hence P(-1 < z < 1) = P(z < 1) - P(z < -1)
Using standard normal table, we have
P(z < 1) = 0.8413
P(z < -1) = 0.1587
P(-1 < z < 1) = 0.8413 - 0.1587 = 0.6827
Hence 68.27%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.