It is believed that 4% of children have a gene that may be linked to juvenile di
ID: 3046556 • Letter: I
Question
It is believed that 4% of children have a gene that may be linked to juvenile diabetes. Researchers at a firm would like to test new monitoring equipment for diabetes Hoping to have 22 children with the gene for their study, the researchers test 729 newborns for the presence of the gene linked to diabetes. What is the probability that they find enough subjects for their study? What is the probability? Select the correct answer below and, if necessary, fill in the answer box to complete your choice 0 A. P(enough subjects)- (Round to three decimal places as needed.) O B. The conditions for finding the probability are not satisfiedExplanation / Answer
A. P(enough subjects) = 0.925
Explanation:
p = .04
n = 729
= np = 729*.04 = 29.24
= (np(1-p)) = (729*.04*.96) = 5.3
We will use the normal approximation to the binomial distribution with continuity correction:
P(Y > 22) P(X > 21.5) = P( (x-)/ > (21.5 - 29.16)/5.3 ) = P( z > -1.44) = .925
The probability they have at least 22 children in their study from a sample of 729 is 92.5%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.