A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the population proportion
ID: 3046477 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the population proportion of adults who think the president of their country can control the price of gasoline. Her estimate must be accurate within 1% of the true proportion. a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 34% of the respondents said they think their president can control the price of gasoline. c) Compare the results from parts (a) and (b).
Explanation / Answer
a) for no preliminary estimate ; estimated p=0.5
b)
c) requirement of sample size is higher in part a) to compensate for uncertainity in population proportion.
here margin of error E = 0.01 for90% CI crtiical Z = 1.6449 estimated proportion=p= 0.5000 required sample size n = p*(1-p)*(/E)2= 6764.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.