17. You observed 350 out of 800 students dropped out of college following their
ID: 3046405 • Letter: 1
Question
17. You observed 350 out of 800 students dropped out of college following their freshman year in 2011. A change was made to how freshman students were mentored starting in 2012. You then repeated the measuring and found 150 out of 850 students dropped out after their freshman year in 2015. For all potential students, if the population chance of dropping has not changed from 2011 to 2015, how many students would have your expected to drop in 2015? Rounding to whole numbers your answer is: a. 250 b. 258 c. 582 d. none of the other answers are correct
Explanation / Answer
In 2011 = 350 out of 800 students dropped out of college = 43.75%
In 2015 = 150 out of 850 students dropped out of college = 17.65%
Expected drop in 2015 = 850*43.75% = 371.875 ~ 372
d. none of the other answers are correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.