A regression of wife\'s height in inches (wifeheight) on husband\'s height in in
ID: 3046257 • Letter: A
Question
A regression of wife's height in inches (wifeheight) on husband's height in inches (husbandheight) yields the following least-squares regression line: wifeheight = 43.6 + 0.29husbandheight Suppose both height variables are converted to centimeters (1 inch is 2.54 cm) and we rerun the regression. 16) What would be the slope (b) of the new estimated regression line when height is measured in cm? (round to 2 decimal places) 17) What is the new y-intercept (a)? (round to 1 decimal place) 18) How tall does a husband have to be (in inches) for the regression to predict that his wife will be the same height? (round to the nearest whole number)Explanation / Answer
16) slope will remain un changed and it should be 0.29
17) new intercept will become 2.54 times of old
new intercept =2.54*43.6 =110.744
18)
let husband height =wife height =x
hence from above x =43.6+0.29*x
x=43.6/(1-0.29) =61.0 inch
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.