Average talk time between charges of a cell phone is advertised as 4.3 hours. As
ID: 3045325 • Letter: A
Question
Average talk time between charges of a cell phone is advertised as 4.3 hours. Assume that talk time is normally distributed with a standard deviation of 0.9 hour. Use Table 1. a. Find the probability that talk time between charges for a randomly selected cell phone is below 3.1 hours. (Round "z" value to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.) Probability b. Find the probability that talk time between charges for a randomly selected cell phone is either more than 5.3 hours or below 1.9 hours. (Round "z" value to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.) Probability c. Fifty percent of the time, talk time between charges is below a particular value. What is this value? (Round z" value to 2 decimal places and final answer to 3 decimal places.) ValueExplanation / Answer
Ans
Given that
mean=4.3
standard deviation=0.9
a)
z(3.1)=(3.1-4.3)/0.9=-1.33
P(z<=-1.33)=0.0912
b)
z(5.3)=(5.3-4.3)/0.9=1.11
z(1.9)=(1.9-4.3)/0.9=-2.67
P(z<-2.67 or z>1.11)=P(z<-2.67)+P(z>1.11)=0.0038+0.1333=0.1371
c)P(Z<=z)=0.5
z=0
(normal distribution is symmetrial about mean,so 50% will lie below mean)
value=mean=4.3 hrs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.