The following table provides the expected repair cost of a laptop and respective
ID: 3044585 • Letter: T
Question
The following table provides the expected repair cost of a laptop and respective probabilities (likelihood) for 5 years after purchase.
Type of Repair
Probability
Repair Cost
None
0.75
$0
Minor
0.13
$100
Major
0.08
$400
Catastrophic
.04
$700
What is the probability of any failure that require repair in the next 5 years?
What is the expected repair cost? What is the Standard deviation of repair cost? Hint: Use Excel.
If the cost of purchasing a 5-year warranty is $99, calculate the expected gain or loss for a consumer that purchase this warranty. Would you recommend purchasing a warranty? Why?
Would you a buy 5-year warranty if it costs $59.95?
Type of Repair
Probability
Repair Cost
None
0.75
$0
Minor
0.13
$100
Major
0.08
$400
Catastrophic
.04
$700
Explanation / Answer
1)probability of any failure that require repair in the next 5 years =P(Minor)+P(Major)+P(Catastrophic)=0.13+0.08+0.04
=0.25
2)
from above expected repair cost =73
standard deviation =168.43
c) expected gain or loss =expected repair cost -premium =73-99=$-26
as ths policy have expected loss of $ 26 threfore we should not recommend to purchase this warranty
d)
as $59.95 cost is less than expected repair cost ; therefore one should purchase this warranty.
repair cost(y) p(y) yP(y) y2P(y) (y-)2 (y-)2P(y) None 0 0.750 0.000 0.000 5329.000 3996.750 Minor 100 0.130 13.000 1300.000 729.000 94.770 Major 400 0.080 32.000 12800.000 106929.000 8554.320 Catastrophic 700 0.040 28.000 19600.000 393129.000 15725.160 total 1 = 73.00 33700.000 506116.000 2= 28371.0000 std deviation= = 2 = 168.4369Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.