Of all failures of a certain type of computer hard drive, it is determined that
ID: 3043843 • Letter: O
Question
Of all failures of a certain type of computer hard drive, it is determined that in 20% of them only the sector containing the file allocation table is damaged, in 70% of them only nonessential sectors are damaged, and in 10% of the cases both the allocation sector and one or more of the nonessential sectors are damaged. A failed drive is randomly selected. What is the probability that the allocation sector is damaged? (4 points) What is the probability that a nonessential sector is damaged? (4 points) If the drive is found to have a damaged allocations sector, what is the probability that some nonessential sectors are damaged as well(4 points) If the drive is found to have a damaged nonessential sector, what is the probability that the allocation sector is damaged as well? (4 points) a. b. c. d.Explanation / Answer
Solution:- Given that P(A) = 0.2 , P(N) = 0.7 , P(A and N) = 0.1
A. P(A) = 0.3.
B. P(N) = 0.8.
C. P(N | A) = 0.1/0.3 = 1/3. = 0.333
D. P(A | N) = 0.1/0.8 = 1/8. = 0.125
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.