The average playing time of compact discs in a large collection is 32 minutes, a
ID: 3043683 • Letter: T
Question
The average playing time of compact discs in a large collection is 32 minutes, and the standard deviation is 4 minutes. (a) What value is 1 standard deviation above the mean? 1 standard deviation below the mean? What values are 2 standard deviations away from the mean?
1 standard deviation above the mean :
. 1 standard deviation below the mean
2 standard deviations above the mean
2 standard deviations below the mean
(b) Without assuming anything about the distribution of times, at least what percentage of the times are between 24 and 40 minutes?__________ (Round the answer to the nearest whole number.) At least _________%
(c) Without assuming anything about the distribution of times, what can be said about the percentage of times that are either less than 20 minutes or greater than 44 minutes?____________ (Round the answer to the nearest whole number.) No more than_________ %
(d) Assuming that the distribution of times is normal, about what percentage of times are between 24 and 40 minutes?_________(Round the answers to two decimal places, if needed.) _______% Less than 20 min or greater than 44 min? ______ % Less than 20 min?
Explanation / Answer
a)
1 standard deviation above the mean -- 32+4 =36
. 1 standard deviation below the mean =32-4 =28
2 standard deviations above the mean 32+4*2 =40
2 standard deviations below the mean =32-4*2=24
b)from Chebychev
percentage of the times are between 24 and 40 minutes(2 std deviation from mean) =(1-1/k2)*100
=(1-1/22)*100=75%
c)
percentage of times that are either less than 20 minutes or greater than 44 minutes =(1/k2)*100=(1/32)*100=11.0%
D)FOR NORMAL distribution
percentage of times are between 24 and 40 minutes =99.45%
Less than 20 min or greater than 44 min =0.27%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.