We want to compare the grades on an introductory biology exam for freshman versu
ID: 3043621 • Letter: W
Question
We want to compare the grades on an introductory biology exam for freshman versus sophomores. Suppose that 81% percent of the class are freshman, while the remaining are sophomores. The exam grades for freshman were normally distributed, with a mean of 81 and a standard deviation of 12. The exam grades for sophomores were also normally distributed, and 30% of the entire class got an “A” on the test (scored at least 90).
a. What grade corresponds to the 65th percentile of the distribution of freshman exam grades?
b. What proportion of sophomores got an “A” on the test?
c. If the standard deviation of exam grades for sophomores is the same as it is for freshman, what is the mean graph sophomores got on the exam?
Explanation / Answer
For P=65% =0.65, the z score is 0.39
=81
=12
x=z* +
=0.39*12 +81
=4.68+81
= 85.68
b)
first we try to find proportion of freshman who got A that is who got atleast 90
=81
=12
z=(x-)/
=(90-81)/12
=9/12
=0.75
P(x>90) =P(z>0.75)
=1-P(z<0.75)
=1-0.7734
=0.2266
So proportion of freshman who got A is 0.2266*0.81 =0.183546
Hence proportion of sophomores =0.3-0.183546 =0.116454
out of 19%,proportion of sophomores who got A is 0.116454/0.19 =0.6129 or 61.29%
c)
z score for P=0.6129 is 0.2868
Hence,z=(x-)/
0.2868 =(90-)/12
3.4416=90-
=90-3.4416
=86.5584
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.