17. The distribution of scores on the SAT is approxi mately normal with a mean o
ID: 3042519 • Letter: 1
Question
17. The distribution of scores on the SAT is approxi mately normal with a mean of = 500 and a standard deviation of = 100. For the population of students who have taken the SAT a. What proportion have SAT scores less than 4002 b. What proportion have SAT scores greater than 650? the highest 20% of the population? top 40% of the SAT distribution, what is the mini- c. What is the minimum SAT score needed to be in d. If the state college only accepts students from the mum SAT score needed to be accepted?Explanation / Answer
C)
For cumulative probability P(Z<=0.80) ; Z value can be found from normal tables as Z=0.841
X=Mean+Z*standard deviation =500+100*0.841=584.1
D) Z for P(z>=0.40) is -0.253347
X=500-0.2533*100=474.67
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.