3. Christmas Spending. In a recent study done by the National Retail Federation
ID: 3042499 • Letter: 3
Question
3. Christmas Spending. In a recent study done by the National Retail Federation found that 2017 Christmas spending for all US households follow a Normal distribution with mean $950 and a standard deviation $60. Use this information to answer the following questions (a) What is the probability that 2017 Christmas spending for a US household is greater than $930? Answer this question by completing parts 3(a)i and 3(a)ii i. Provide the z-score corresponding to the 2017 Christmas spending of $930 ii. Based on your answer in 3(a)i, what is the probability of 2017 Christmas spending for a US household is greater than $930? (b) Free response submission. Provide the z-score corresponding to the 2017 Christmas spending of $1200, and the probability of 2017 Christmas spending for a US household is more than $1200 (c) Find Q1 (First Quartile). Answer this question by completing parts 3(c)i. and 3(c)ii i. Provide the z-score corresponding to Q1 ii. Based on your answer in 3(c)i, provide the value of Q1 2Explanation / Answer
Solution3ai:
mean=950
sd=60
x=930
z=x-mean/sd
x=930-950/60
=-20/60
=-0.333
z=-0.333
P(Z<-0.333)
Solution3aII
P(Z<-0.333)
rcode is pnorm(-0.333)
= 0.3695671
ANSWER:0.3695671
Solutionb:
X=1200
Z=1200-950/60
=4.1667
P(Z>4.1667)
1-P(<4.1667)
1-pnomr(-4.1667)
1.545204e-05
ANSWER:
=0.000015
Solutionc:
z score for Q1(25 percentile is -0.674)
-0.674=X-950/60
X=-0.674*60+950
X=909.56
X=910
value of Q1=910
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.