The length of human pregnancies from conception to birth follows a distribution
ID: 3042354 • Letter: T
Question
The length of human pregnancies from conception to birth follows a distribution with mean 266 days and standard deviation 15 days.
1- Assume the distribution is bell-shaped (symmetric). The percent of pregnancies last between 236 and 281 days is approximately, [ Select ] ["81.5 %", "19.5%", "68%", "99.7%", "95%"]
2- - Assume the distribution is bell-shaped (symmetric). The percent of pregnancies last between 236 and 296 days is approximately, [ Select ] ["75%", "68%", "99.7%", "95%"]
3- - Assume the distribution is not bell-shaped ( non symmetric). The percent of pregnancies last between 236 and 296 days is approximately, [ Select ] ["85%", "75%", "99.7%", "88.9%", "95%"]
Explanation / Answer
z = (x-mean)/std deviation
1) For 236,
Z= (236-266)/15 = -2
For 281
Z= (281-266)/15 = 1
Thus, P(236 to 281) = P(-2<Z<1)
= 0.8413 - 0.0228 = 0.8185
approx 81.5%
2)
For 236,
Z= (236-266)/15 = -2
For 281
Z= (296-266)/15 = 2
Thus, P(236 to 296) = P(-2<Z<2)
= 0.9772 - 0.0228 = 0.9544
approx 95%
3)
Can't determine as nature of distribution is not known
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.