A company that manufacturers coffee for use in commercial machines monitors the
ID: 3042348 • Letter: A
Question
A company that manufacturers coffee for use in commercial machines monitors the caffeine content in its coffee. The company selects 25 samples of coffee every hour from its production line and determines the caffeine content. The 50 samples of caffeine yielded mean caffeine content of 110 mg and a standard deviation 7.1 mg a. Calculate and interpret a 95% confidence interval for the mean caffeine content. Use the two statement interpretation we did in the class b. What assumption did you make about the population in which 25 coffee samples were taken?Explanation / Answer
a) M = 110
Z critical = 1.96
sM = (7.12/50) = 1
= M ± Z(sM)
= 110 ± 1.96*1
= 110 ± 1.97
M = 110, 95% CI [108.03, 111.97].
You can be 95% confident that the population mean () falls between 108.03 and 111.97.
b) The assumption I can make for population in which 25 coffee samples were taken is NORMALLY DISTRIBUTED AND FROM NORMAL POPULATION.
PLEASE NOTE: I HAVE SOLVED THE QUESTION A . I DONT KNOW WHAT STATEMENT USED IN YOUR CLASS. SO THEREFORE NOT MENTIONING HERE.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.