Suppose that a survey reported that 51% of respondents favored gun control, with
ID: 3042281 • Letter: S
Question
Suppose that a survey reported that 51% of respondents favored gun control, with a margin of error of ±2 percentage points.
(a) What was the approximate size of the sample, n? (Round answer to the nearest whole number.) n = _______________
(b) What is an approximate 95% confidence interval for the percentage of the corresponding population who favor gun control? ( ___________, ______________ )%
(c) Write a statement interpreting the interval you found in part (b) that could be understood by someone with no training in statistics. A survey found that 51% of those asked favor gun control. This was based on a sample of about ___________ individuals, but the results indicate that it is likely that between ____________ % and __________ % of the population favors gun control.
Explanation / Answer
a)
b)
approximate 95% confidence interval =(51-2 =49 , 51+2 =53) %
c)
This was based on a sample of about 2400 individuals, but the results indicate that it is likely that between 49 % and 53% of the population favors gun control.
here margin of error E = 0.02 for95% CI crtiical Z = 1.9600 estimated proportion=p= 0.5100 required sample size n = p*(1-p)*(/E)2= 2400.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.