What is the Test Statistic and the P-Value??? It\'s tough to find out how much p
ID: 3041569 • Letter: W
Question
What is the Test Statistic and the P-Value???
It's tough to find out how much people earn, b n 2011, a magazine reported that the average lawyer's salary in a country was $62,000. Suppose that today you interview a random sample of 45 lawyers in the country and find that the average salary is $73,033, with a standard deviation of $84,217. Do you think the average lawyer's salary today is higher than that reported by the magazine in 2011? For this problem, assume = 0.05. Let be the population mean lawyers salary in the country. Determine the null and alternative hypotheses. 0: = 62,000 A: > 62,000 The test statistic is Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample T summary hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 62000
HA : > 62000
Hypothesis test results:
Hence,
Test statistic = 0.88
P - value = 0.192
Mean Sample Mean Std. Err. DF T-Stat P-value 73033 12554.329 44 0.87882036 0.1921Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.