This Question: 1 pt This Test: 13 hours and a standard deviation of 1.1 hours A
ID: 3040511 • Letter: T
Question
This Question: 1 pt This Test: 13 hours and a standard deviation of 1.1 hours A student is randomly selected Find the folowing probabilities The times per week a student uses a lab computer are noemally distributed, with a mean of 66 (a) Find the probablity s at be student uses a lab computer less than 4 hours per week that the student uses a lab computer more than 9 hours per week Find the probability that the student uses a lab computer (c) Find the Round to three decimal places as needed ) b) The probability that a student uses a lab computer belween 6 and 8 hours per week is Round to three decimalplaces as needed) (c) Theprobabity that a student uses a lab computer more than 9 hours per week is Round to theee decimal places ais needed) e Type here 2 3 6 8Explanation / Answer
A) P(x < 4) = P((x - mean)/SD < (4 - mean)/SD)
= P(Z < (4 - 6.6)/1.1)
= P(Z < -2.36)
= 0.0091
B) P(6 < x < 8)= P((6 - mean)/SD < (x - mean)/SD < (8 - mean)/SD)
= P((6 - 6.6)/1.1 < Z < (8 - 6.6)/1.1)
= P(-0.55 < Z < 1.27)
= P(Z < 1.27) - P(Z < -0.55)
= 0.8980 - 0.2912
= 0.6068
C) P(x > 9) = P((x - mean)/SD > (9 - mean)/SD)
= P(Z > (9 - 6.6)/1.1)
= P(Z > 2.18)
= 1 - P(Z < 2.18)
= 1 - 0.9854 = 0.0146
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.