2. The human resources department at a large company looked at the personnel rec
ID: 3039851 • Letter: 2
Question
2. The human resources department at a large company looked at the personnel records of all of its employees and found that 72% of its employees were married and 40% had a university degree. Further investigation found that 55% of its university graduates were married. Suppose that an employee is selected at random (A) What is the probability that the individual has a university degree and is married? (B) What is the probability that the individual has a university degree or is married, or both? (C) What is the probability that the individual has a university degree or is married, but not both? (D) What is the probability that the individual does not have a university degree and is not married? (E) If the individual is married, what is the probability they have a university degree? (F) Are the events "having a university degree" and "being married" independent? Explain (G) Are the events "having a university degree" and "being married" mutually exclusive? Explain.Explanation / Answer
a) P( University graduate and Married) = 0.55*0.40 = 0.22
b) P ( University graduate or Married) = 0.72+0.40-0.22 = 0.90
c) P ( University graduate or Married but not both) = 0.72-0.22+0.40-0.22 = 0.68
d) P( Not graduate and not married) = 1-0.90 = 0.10
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.