4. In proof testing of circuit boards, the probablity that any particalar diode
ID: 3039839 • Letter: 4
Question
4. In proof testing of circuit boards, the probablity that any particalar diode will bil A 0ous Suppose a circuit board contains 200 tliodes, all which are works properly only if all its diodes work. independent of one another. A a. How many diodes would you expect to fail, and what is t that will fail? of the number o we expect 3 d odso to t V 200 Yo.olS X o.98s =| 2. 9ss .98S least four of them b. If five boards are shipped to a particular customer, how likely Eit that at will work properls? (A board works properly only if all its diodes work and assume the boards are independent of one another.) P (X > = 4)-1-P ( xcu)s 1-P0-o)-PR.n-rics)-m.s) ivExplanation / Answer
P(diode doesn't fail) = 1 - 0.015 = 0.985
n = 5
P(X = x) = nCx * Px * (1 - P)n - x
P(X > 4) = P (x = 4) + P (x = 5)
= 5C4 * (0.985)^4 * (0.015)^1 + 5C5 * (0.985)^5 * (0.015)^0 = 0.9978
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.