MTS RUS 3G 6:06 PM CD+ Question Question 10 a 10.a) A particular electronic comp
ID: 3039777 • Letter: M
Question
MTS RUS 3G 6:06 PM CD+ Question Question 10 a 10.a) A particular electronic component is produced at two plants for an electronics manufacturer. Plant A produces 57% of the components used and the remainder are produced by plant B. 15% of the components produced at plant A are defective, whereas the proportion of defective components produced at plant B is 896. If a component received by the manufacturer is defective, what's the probability it was produced at plant A? Numerical Answer Type your response Components Production Plant Plant B Total DEFECTIVE NO DEFECTIVE Total UnansweredExplanation / Answer
Plant A = 57% = 0.57
Plant B = 43% = 0.43
Plant A defective = 0.57 * 0.15 = 0.0855 = 8.55%
Plant A non defective = 0.57 * 0.85 = 0.4845 = 48.45%
Plant B defective = 0.43 * 0.08 = 0.0344 = 3.44%
Plant B non defective = 0.43 * 0.92 = 0.3956 = 39.56%
Plant A Plant B Total Defective 8.55 3.44 11.99 Non - Defective 48.45 39.56 88.01 57 43 100Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.