Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3) What is the final volume of a balloon that was initially $00.0 ml at 25 \'C a

ID: 303631 • Letter: 3

Question

3) What is the final volume of a balloon that was initially $00.0 ml at 25 'C and was then heated to 50°C? 13* Which of the following diatomic elements would have a mass of 19.08 grams stored in a 3.82 L container at 3,633 mmHg and 100°C? (R-0.0821 L atm/ mol K) 112 Brz not enough information. ir a mixture of gases contained 78% nitrogen at a pressure of 984 torr and 22% carbon diöxide at 345 torr, what is the total pressure of the system? 1,329 atm 17.5 cm Hg 639 torr 1.75 atm none of the above ) How many carbon atoms are in the formula Al2(CO3)3? none of the above ow many mols of CO2 contain 5.33 1024 oxygen atoms? What is the mass percent of oxygen in Na:0 An iron ore sample isfound to be 35.00% Fe by mass 454.0 grams of Fe? How many grams of ore are needed to 10) Given the following generic equation, 2A+ 3B ? A2B3AH nm= +444 ki, if you completely reacted 1 mole of compound A, the amount of heat absorbed would be 222 kJ.

Explanation / Answer

15. What is the final volume of balloon?

Given:

Initial volume = 500 mL; initial temperature = 250C; Final temperature = 500C

Solution:

Use Charles Law here, which states that
Initial volume/initial temperature=final volume/final temperature
V1/T1=V2/T2
V1=500mL
V2=??
T1=25C = 273+25 = 298K
T2=50C = 273+50 = 323K

V1/T1=V2/T2
500/298 = V2/323
V2 = 500*323/298
V2 = 541.946mL = 542mL

17. Given:

mass = 19.08g; volume = 3.82 L; pressure = 3633 mmHg; R = 0.0821 L atm/mol

Pressure = 3633/760 = 4.7803 atm (1 atm = 760 mmHg)

Solution:

According to ideal gas equation, PV is equal to nRT.

PV = 4.7803*3.82

     = 18.2606

Lets take if the diatomic molecule is oxygen the mole=19.08/32 = 0.5963

nRT= 0.5963*0.0821*373

      = 18.2606

Hence, PV=nRT is satisfied by moles of oxygen. so the diatomic molecule is Oxygen (option D).

For other diatomic elements this relation is not satisfied.

24. Given:

78% nitrogen at 984 torr

22% carbon at 345 torr

Ptotal = ?

Solution:

Dalton’s Law, or the Law of Partial Pressures, states that the total pressure exerted by a mixture of gases is equal to the sum of the partial pressures of the gases in the mixture.

Ptotal = PA+PB+......

Ptotal = 984+ 345

        = 1329 torr

1 torr = 0.00131579 atm

Ptotal = 1.329 atm

Question: How many carbon atoms in the formula Al2(CO3)3?

Answer: 3

Explanation:
Carbon is denoted C.
In Al2(CO3)3, C in the parentheses, it is affected by what is immediately after, in this case, the 3. And since there is only one C in the parentheses, the answer would be 3 Carbon atoms (because of multiplying).

Question: What is the mass percent of oxygen in Na2O?

ANSWER:

The basic formula for mass percent of a compound is:

mass percent = (mass of the chemical/total mass of compound) *100.

Here, Mass perccent = (Mass of Oxygen/ mass of Na2O)*100

Mass of oxygen = 15.9994

Mass of Na2O = 61.9789

Mass percent = (15.9994/61.9789)*100

                    = 25.814

Mass percent of oxygen in Na2O is 25.814

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote