You throw a ball straight up from a rooftop 30 feet high with an initial speed o
ID: 3033448 • Letter: Y
Question
You throw a ball straight up from a rooftop 30 feet high with an initial speed of 64 feet per second The function s(t) = 16t^2 + 64t + 30 models the ball's height above the ground, s(t), in feet, t seconds after it was thrown. During which time period will the ball's height exceed that of the rooftop? When will the bal exceed the height of the rooftop? Between 0 and 5 seconds, excluding t = 0 and t = 5. Between 0 and 4 seconds, including t = 0 and t = 4. Between 0 and 5 seconds, including t = 0 and t = 5. Between 0 and 4 seconds, excluding t = 0 and t = 4.Explanation / Answer
s(t) = -16t^2+64t + 30
rooftop height = 30 mt
s(t) >30
-16t^2+64t + 30 >30
-16t^2 +64t >0
t(-16t +64) >0 ; t(-t+4)>0
0<t< 4 .It means t = 0 and 4 sec excluding 0 and 4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.