A soda company produces about 500 cans of soda every day. Each can is supposed t
ID: 3032347 • Letter: A
Question
A soda company produces about 500 cans of soda every day. Each can is supposed to contain 12 ounces. The actual volumes of 20 cans are randomly checked for accuracy. Shown In the graph are the volumes of the cans checked during one day. Which statement Is best supported by the Information In the graph? It is likely that 15% of the cans produced that day had exactly 12 ounces of soda. 1/2 of the total cans produced that day had more than 12 ounces of soda. It is likely that 225 of the total cans produced that day had fewer than 12 ounces of soda. It is likely that exactly 100 of the total cans produced that day had more than 12 ounces of soda.Explanation / Answer
number of cans having 12 ounce soda = 2
percentage of cans having 12 ounce soda = 2*100/20 = 10 %
number of cans having more than 12 ounce soda = 9
percentage of cans having more than 12 ounce soda = 9*100/20 = 45 %
total number of cans that day that will have more than 12 ouce soda = 45% of 500 = 225
number of cans having fewer than 12 ounce soda = 9
percentage of cans having fewer than 12 ounce soda = 9*100/20 = 45 %
total number of cans that day that will have fewer than 12 ouce soda = 45% of 500 = 225
Answer:
It is likely that 225 of the total cans produced taht day has fewer than 12 ounce of soda
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.