24. In 2005 the Government Accountability Office issued a study of textbook pric
ID: 3026725 • Letter: 2
Question
24. In 2005 the Government Accountability Office issued a study of textbook prices. The report noted that in the preceding two decades textbook prices had been rising at the rate of 6% per year, roughly double the annual inflation rate of about 3% a year Assuming textbook prices continue to rise at 6% per year. ifa textbook costs $80 in 2005, what will it cost in 201 h. A lextbook that was first published in 1990 costs $120 ince 1990 its price has increased at the r 1 5 ts pric per year. What was its price in 1990?Explanation / Answer
24)
a)
C(t) =Co(1+r)t , where C(t) is cost after t years , r = rate of increase , Co is initial cost
t=0 corresponds to year 2005
in 2015, t=2015-2005 =10
Co=80 ,r=6% =0.06
=>C(10) =80*(1+0.06)10
=>C(10) =143.27
in 2015, textbook cost is 143.27 dollars approximately
b)
in 1990, t=0
in 2010, t=2010-1990 =20
r=6%=0.06
C(20)= 120
=>120 =Co(1+0.06)20
=>120 =Co(1.06)20
=>Co =120/(1.06)20
=>Co =37.416567
cost of textbook in 1990 is 37.4 dollars approximately
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.