The figure shows a fish\'s view of the world above the surface of the water. Sup
ID: 3026071 • Letter: T
Question
The figure shows a fish's view of the world above the surface of the water. Suppose that a light ray comes from the horizon, enters the water, and strikes the fish's eye. Assume that this ray gives a value of 80 degree for angle theta_1 in the formula for Snell's law, shown below. The horizon speed of light in water is about 2.255 times 10^8 degree m/s, and the speed of light in air is 3.00 times 10^8 m/s. Find angle theta_2. c_1/c_2 = sin theta_1/sin theta_2 theta_2 = degree (Round to the nearest tenth as needed.)Explanation / Answer
c1 = 3.00 * 10^8
c2 = 2.255 * 10^8
theta 1 = 80
plugging the values in the formula
3.00 * 10^8 / 2.255 * 10^8 = sin 80 / sin theta 2
1.33037 = sin 80 / sin theta 2
sin theta 2 = sin 80 / 1.33037
theta 2 = 47.8 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.