The time needed for college students to complete a certain paper-and-pencil maze
ID: 3023183 • Letter: T
Question
The time needed for college students to complete a certain paper-and-pencil maze follows a Normal distribution with a mean of 30 seconds and a standard deviation of 3 seconds. You wish to see if the mean time is changed by vigorous exercise, so you have a group of nine college students exercise vigorously for 30 minutes and then complete the maze. Assume that remains unchanged at 3 seconds.
Suppose it takes the nine students an average of 32.05 seconds to complete the maze. At the 2.5% significance level, what can you conclude?
Select one or more:
a. H0 should be rejected because the P-value is less than 0.025.
b. H0 should not be rejected because the P-value is greater than 0.025.
c. Ha should be rejected because the P-value is less than 0.025.
d. Ha should not be rejected because the P-value is greater than 0.025.
e. Cannot be determined
Explanation / Answer
Formulating the null and alternative hypotheses,
Ho: u = 30
Ha: u =/ 30
As we can see, this is a two tailed test.
Thus, getting the critical t,
df = n - 1 = 8
tcrit = +/- 2.751523596
Getting the test statistic, as
X = sample mean = 32.05
uo = hypothesized mean = 30
n = sample size = 9
s = standard deviation = 3
Thus, t = (X - uo) * sqrt(n) / s = 2.05
Also, the p value is
p = 0.074508172
As P > 0.025, we FAIL TO REJECT THE NULL HYPOTHESIS.
Hence,
OPTION B. H0 should not be rejected because the P-value is greater than 0.025. [ANSWER, B]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.