Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At one point the average price of regular unleaded gasoline was $3.75 per gallon

ID: 3021295 • Letter: A

Question

At one point the average price of regular unleaded gasoline was $3.75 per gallon. Assume that the standard deviation price per gallon is $0.07 per gallon and use Chebyshev's inequality to answer the following. What percentage of gasoline stations had prices within 2 standard deviations of the mean? What percentage of gasoline stations had prices within 2.5 standard deviations of the mean? What are the gasoline prices that are within 2.5 standard deviations of the mean? What is the minimum percentage of gasoline stations that had prices between $3.54 and $3.96?

Explanation / Answer

Chebyshev’s inequality is the theorem states that 1 - 1/k2 of a distribution’s values are within than “k” standard deviations of the mean.

a).

K=2

1-1/k2 =1-1/22 = 0.75

Answer : 75

b).

K=2.5

1-1/k2 =1-1/2.52 = 0.84

Answer : 84

(3.575, 3.925)

c).(3.75-3.54)/0.07=3

3.54 and 3.96 are mean ± 3 sd

K=3

1-1/k2 =1-1/32 = 0.8889

Answer : 88.89

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote