4 -1 points SPreCalc7 3.1.065 A baseball team plays in a stadium that holds 54,0
ID: 3018439 • Letter: 4
Question
4 -1 points SPreCalc7 3.1.065 A baseball team plays in a stadium that holds 54,000 spectators. With the ticket price at $10, the average attendance at recent games has been 33,000. A market survey indicates that for every dollar the ticket price is lowered, attendance increases by 3000. My Notes Ask Your Te (a) Find a function that models the revenue in terms of ticket price. (Let x represent the price of a ticket and R represent the revenue.) R(x) (b) Find the price that maximizes revenue from ticket sales. (c) What ticket price is so high that no revenue is generated? Need Help?WaichExplanation / Answer
4)
let x represents the price of ticket
attendance = 33000+ 3000(10-x)
=>attendance = 63000 -3000x
(a)
revenue ,R(x)=x(63000 -3000x)
=>R(x)=(63000x -3000x2)
(b)
R(x)=-3000( x2-21x)
R(x)=-3000( x2-21x+(21/2)2-(21/2)2)
R(x)=-3000( x2-21x+(21/2)2)+(3000(21/2)2)
R(x)=-3000( x-10.5)2+330750
vertex is (10.5,330750)
price of 10.5 dollars per ticket maximises the revenue from ticket sales
(c)
R(x)=0
=>-3000( x2-21x)=0
=>x2=21x
=>x=21
no revenue is generated when price is 21 dollars per ticket
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.