A bank features a savings account that has an annual percentage rate of r 4% wit
ID: 3017072 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Solution:
1.
use;
P = $8500
r = 0.04
n= 12*30/7 = 52 (Approx)
t = 7 years
Hence;
After 7 years he has:
8500(1+0.04/52)^52*7
=> $11245.39
2.
use;
P= $5000
r = 0.045
n= 2
Hence;
renee have this much in 7 years =5000(1+0.045/2)^2*7
=> $6527.417
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.