A silver dollar is dropped from the top of a building that is 1350 feet tall. Us
ID: 3015126 • Letter: A
Question
A silver dollar is dropped from the top of a building that is 1350 feet tall. Use the position function below for free-falling objects. s(t) = -16t^2 + V_0 t + S_0 (a) Determine the position and velocity functions for the coin. s(t) = v(t) = (b) Determine the average velocity on the interval [3, 4]. ft/s (c) Find the instantaneous velocities when t = 3 seconds and t = 4 seconds. v(3) = ft/s v(4) = ft/s (d) Find the time required for the coin to reach the ground level. () t = s (e) Find the velocity of the coin at impact. () ft/sExplanation / Answer
Solution :
(a) Since the coin is falling freely, thus initial velocity v0 = 0 and s0 = 1350 feet.
The position function for the coin
s(t) = -16t^2 + v0t + s0
s(t) = -16t^2 + (0) t + 1350
Thus position function is:
s(t) = -16t^2 + 1350
And
To get velocity function, differentiate the position function with respect to t, to get
v(t) = ds(t)/dt
v(t) = (d/dt)(-16t^2 + 1350)
= -32t + 0
v(t) = -32t.
(b) For the average velocity, the distance at t = 3 sec.
s(3) = -16(3)^2 + 1350
Distance at t = 4 sec.
s(4) = -16(4)^2 +1350
Average velocity = total distance during the interval [3, 4] / time interval
= s(4) - s(3) / 4 - 3
= -16(4)^2 +1350 - (-16(3)^2 +1350) /1
= - 256 +144
= - 112
= 112 feet/sec.
(c) Instantaneues velocity at t = 3 sec,
v(t) = -32(3)
v(3) = 96 feet/sec.
Instantaneues velocity at t = 4 sec,
v(t) = -32(4)
v(4) = 128 feet/sec.
(d) When the coin reach the ground, then s(t) = 0.
Thus 0 = -16t^2 + 1350
t^2 = 1350/16
Taking square root of both side
t = 36.74 / 4
Thus t = 9.185 sec.
(e) At impact t = 9.185 sec
v(t) = -32(9.185)
= 293.920 feet/sec. Ans.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.