Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A custom-made product is produced by processing materially sequentially through

ID: 3013131 • Letter: A

Question

A custom-made product is produced by processing materially sequentially through four departments. To process material, department #1 requires .5 hours per unit, department #2 requires .6 hours per unit, department #3 requires .2 hours per unit, and department #4 requires .5 hours per unit. How many hours will pass before all units are completed and ready for shipment if the transfer batch size were reduced to a value of one (1)? (Hint: splitting and overlapping of these three batches is taking place)

A. 200.2 hours B. 181.2 hours C. 180.0 hours D. 500.0 hours E. 50.5 hours

Explanation / Answer

In a transfer batch of one, there are total 100 units always. So total time taken by department I is 100 x 0.5 = 50 hours

total time taken by II department =100 x 0.6 = 60 hours.

Total time taken by III department = 100 x 0.2 = 20 hours

and total time taken by IV department = 100 x 0.5 = 50 hours

so total required time as the sum of all these durtions be =50+50+60+20= 180 hours

so option C is correct answer.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote