The data represents the annual salaries of 1, 000 professional musicians in a ci
ID: 3012202 • Letter: T
Question
The data represents the annual salaries of 1, 000 professional musicians in a city. How many musicians make $60k or more? (Your work counts for 1 point, and your answer counts for 1 point) Find the median salary of this group of musicians. (Your work counts for 1 point, and your answer counts for 1 point). Find the range of the salaries of this group of musicians. (Your work counts for 1 point, and your answer counts for 1 point) Find the inter-quartile range of the salaries of this group of musicians. (Your work counts for 1 point, and your answer counts for 1 point)Explanation / Answer
Here as per graph, total % musicians with 60k or more are 15% +8% + 7% +10% = 40%
So total required musicians = 40% of 1000 = 400
This is the answer of part (a)
=====================================================================
Now for getting its median, we find the cummulative frequency of all the bars as :
Salaries Total musicians Cummulative frequency
20-30 120 120
30 -40 130 250
40 -50 250 500
50 -60 100 600
60- 70 150 750
70- 80 100 850
80-90 80 930
90-100 70 1000
Now here as N/2 = 500, so its median class will be one with cummulative frequency less than 500 so clearly its median class is 40-50 and thus we use the formula that
median = L +(N/2-cf)/f where L=40, cf = just preciding class cummulative frequency = 250 and f= frequency of this class= 250
Thus
median = 40 + (500- 250)/250 = 40+1= 41
So required median salary is 41 K.
This is the answer of part (b)
====================================================================
Clearly as minimum salary is 20k and maximum salary is shown 100k, so range = max.salary - min salary
= 100 k - 20 k = 80k
That is the answer of part (c)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.