Manufacturer of luxury chairs determines that in order to sell x chairs, the pri
ID: 3009428 • Letter: M
Question
Manufacturer of luxury chairs determines that in order to sell x chairs, the price per chair must be p(x) = 1000 - x.(So, if they want to sell 300 chairs, they should set the price to be 1000-300 = $700.) The manufacturer also knows that the total cost of producing x chairs is given by C(x) = 3000 + 20x. Therefore, the profit to the manufacturer if they produce and sell x chairs will be: F(x) = (revenue) - (cost) = x(1000 - x) - (3000 + 20x) How many chairs should they produce and sell to make the largest possible profit? What should they set the price to be? What will their profit be, at that price?Explanation / Answer
a.
We need to maximise the profit function. So we differentiate with respect to x.
F(x)=x(1000-x)-(3000+20x)=-x^2+980x-3000
F'(x)=-2x+980
F'(x)=0 gives, -2x+980=0,x=490
F''(x)=-2<0
Hence, x=490 is point of maxima
SO ,x=490 is the number of chairs to be sold to maximise profit
b.
Price per chair would be,p(490)=1000-490=510 per chair
c.
Profit will be
F(490)=-490^2+980*490-3000=237100
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.