A small food company employs 3 people who work each 8 hours/day to produce two t
ID: 3004302 • Letter: A
Question
A small food company employs 3 people who work each 8 hours/day to produce two types of flour,
types A and B, respectively bringing a profit of 5$ and 3$ per kilo. The production of a type A kilo of flour
requires 2 hours of work(for one person) while producing a kilo of type B flour requires 3 hours (for one person).
Also, each day the production is limited to 6 kilos for type A flour and 8 kilos for type B flour.The aim of the
company is obviously to maximize the daily profit. Formulate a linear programming model for this problem.
Explanation / Answer
Let the number of flour A be x kg
Let the number of flour B be y kg
Maximize Z = 5x + 3y
Constraints
2x + 3Y <= 24 ( since flour A requires 2 hours of work and B requires 3 hours of work, total working hours 3 * 8 = 24)
x <=6
y<=8
Since the profit for X is maximum, hence it will be good to produce 6 kg of A
2(6) + 3(y) <= 24
3y <= 12
y <=4
Hence to maximize the profit it must produce 6kgs of A and 4 kgs of B
Maximum Profit
Z = 6 * 5 + 4 * 3
=> 42$
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.