Problem #1 Heat Pump Used to Heat House in Winter A heat pump is used to heat a
ID: 2998382 • Letter: P
Question
Explanation / Answer
a) The coefficient of performance of the heat pump = Thot / ( Thot - Tcold)
= 27 / ( 27+5)
= 0.84375
Therefore the minimum power required to drive the heat pump = 125000 / (3.6 * 0.84375) watt
=41152.26 watt
= 41.152 kW
b) For the resistance heater the power required = 125000 / 3.6 watt
= 34.722 kW
c)Since the time of operation of the rresistance heater and the heat pump is same
The ratio of thier work is = 34.722 / 41.125 = 0.8443 equivalent to COP
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.