The interior of a building is maintained at 23oC by a heat pump cycle operating
ID: 2998163 • Letter: T
Question
The interior of a building is maintained at 23oC by a heat pump cycle operating at steady state while receiving thermal energy from well water at 12oC. The thermal energy discharged to the building is at a rate of 116,250 kJ/h. Over a period of 21 days, a meter reads electricity consumption of 2080 kW.h to run the heat pump.
Determine: (a) the amount of thermal energy that the heat pump receives over the 21-day period from the well water , in kJ.
(b) the heat pump's coefficient of performance.
(c) the coefficient of performance of a reversible heat pump cycle operating between hot and cold reservoirs at 23oC and 12oC.
Explanation / Answer
Rate of work = W = 2080kW.h / (21 days * 24 hours)
= 4.13 kW = 4.13 kJ/s
Convert kJ/s into kJ/h
4.127*60*60
W = 14857 kJ/h
Qh = W + Qc
Qc = 116250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.