This is a simulations problem for Excel, If you cant do it on excel I\'ll accept
ID: 2998032 • Letter: T
Question
This is a simulations problem for Excel, If you cant do it on excel I'll accept just a regular written answer or any input is greatly appreciated. Thank you
A ticket from Miami to Orlando sells for $150. The plain can hold 100 people. It costs $8,000 to fly an empty plain. The airline incurs variable costs of $30 per person on the plane. If the flight is overbooked, anyone who cannot get a seat receives $300 in compensation. On the average, 95% of all people who have a reservation show up for the flight. To maximize the expected profit, how many reservations for the flight should be taken?
Explanation / Answer
Fixed Cost-8000
No of seat-100
variable costs-30
Total Cost for full plane=8000+(30*100)=11000
Ticket/seat=150
Maximum SP=150*100=15000
But Occupany=95%
So no of booking so that seat is full=x(let)
so 95%of x=100
so, x=105.26
So no of booking to maximise profit=105
so profit=(105*150)-11000=4750
ALL value are in $.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.