1/2kg of a liquid-vapor water mixture in a rigid tank initially at 2 bar is heat
ID: 2997856 • Letter: 1
Question
1/2kg of a liquid-vapor water mixture in a rigid tank initially at 2 bar is heated by 120V heater for 5 minutes until it becomes a saturated vapor at 4 bar. changes in kinetic and potential energies can be ignored. Determine:
a) the volume of the tank.
b) the initial quality of the mixture.
c) the change in internal energy.
d) the change in internal energy.
e) the current of the heater assuming all the power consumed by the heater is transferred as heat to the mixture.
Explanation / Answer
FINAL
P2 = 4 bar
saturated vapor properties at P2 are
v2 = vg = 0.4625 m^2/kg
u2 = ug = 2554 kJ/kg
Volume of the tank, V = m*v2 = 0.5*0.4625 = 0.232 m^3
INITIAL
P1 = 2 bar
Saturation properties at P1 are
vf = 0.001061 and vg = 0.8857 m^3/kg
uf = 504.5 and ug = 2529 kJ/kg
Also for rigid tank
v1 = v2 = 0.4625 m^3/kg
v1 = 0.4625 = (1-x)*vf + x*vg
x = 0.5216
u1 = (1-x)*uf + x*ug
u1 = 1561 kJ/kg
c)
dU = m*(u2-u1) = 0.5*(2554-1561)
dU = 496.5 kJ
d)
dU = V*I*t
496.5*10^3 = 120*I*5*60
I = 13.8 A
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.