The electronic components are cooled by air flowing through the electronics encl
ID: 2997841 • Letter: T
Question
The electronic components are cooled by air flowing through the electronics enclosure. The rate of energy transfer by forced convection from the electronic components to the air is hA(Ts Ta), where hA = 4 W/K, Ts denotes the average surface temperature of the components, and Ta denotes the average of the inlet and exit air temperatures. The electronic components and fan receive, respectively, 80 W and 18 W of electric power. Referring to the Figure as required, determine the largest value of Ts, in C, for which the specified limits are met.
Electronic components Fan Air in 20°C P1 1 atm 1.3 m/s T2 s 32°C Air outExplanation / Answer
Ta = (20+32)/2 = 26
total power to be removed by air = (80+18)W = 98W
Therefore 98 = 4*(Ts-26)
Ts = 24.5+26 = 50.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.