Among college students, 25% do not have a campus meal plan. Suppose we randomly
ID: 2997585 • Letter: A
Question
Among college students, 25% do not have a campus meal plan. Suppose we randomly sample college students on a particular college campus. 4. What is the probability that the first student that says that he or she does not have a campus meal plan is the 4th student sampled? 5. What is the probability that 5 students are sampled before finding one who does not have a campus meal plan? 6. What is the probability that the first student without a meal plan is within the first 5 students sampled? 7. What is the probability that at most two students are sampled before finding one who does not have a campus meal plan?Explanation / Answer
4) it will be
0.75^3*0.25 = 0.1054
5)0.75^5 = 0.2373
6) 1-0.2373 = 0.7627
7)0.75^2(0.25^3 + 0.25^2*0.75+0.25*0.75^2)
=0.11425
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.